June 1, 2023

Oto press

Serwis informacyjny

Czy serwer VPS jest bezpieczny?

Na rynku usług IT, a szczególnie na rynku usług hostingowych, mamy dzisiaj bardzo wiele różnych ofert. Wiele firm stara się konkurować o klienta oferując hosting o bardzo różnych parametrach. Bardzo staniały też oferty serwerów VPS,  przez co dużo więcej osób ma bezpośredni dostęp do tej technologii. Czy jednak typowy serwer vps  jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem? W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzą się tego typu usługi, a kto powinien ich raczej unikać?

Serwer VPS musimy sobie skonfigurować sami.

Virtual Private Server to rozwiązanie, które pozwala na jednej fizycznie maszynie za pomocą różnych technologii wirtualizacji uruchomić jednocześnie kilka lub nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt różnych systemów operacyjnych. Każdy z nich otrzymuje dostęp do określonych zasobów pamięci i mocy obliczeniowej. Każdy serwer vps ma również własny adres IP oraz zapewnioną komunikację zewnętrzną.

Dla kogo dedykowane są tego typu rozwiązania?

Jeżeli nie wystarczy nam tradycyjny hosting i potrzebujemy większej ingerencji w to, w jaki sposób działa określony serwer lub też sami chcemy zaprogramować określone usługi, w takiej sytuacji musimy mieć dostęp do systemu operacyjnego a nie tylko do wydzielonego konta użytkownika na danym serwerze. W takiej sytuacji raczej powinniśmy zainteresować się z serwerami VPS lub serwerami dedykowanymi.

Bezpieczeństwo serwera VPS.

Ponieważ za konfigurację takiego systemu odpowiadamy tak naprawdę my sami to i od nas zależy również i to, na ile taki system czy serwer będzie w praktyce bezpieczny.